Розділ 1. Моніторинг виконання рекомендацій щодо пріоритетів реформи на 2020 – травень 2021 року
Рішенням Ради національної безпеки і оборони України (далі – РНБО) «Про виклики і загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації» від 23 березня 2021 року підтверджено важливість екологічного моніторингу та передбачено створення ефективної системи державного моніторингу навколишнього природного середовища з використанням технологій дистанційного зондування Землі, контролю космічного простору, геофізичних, геоінформаційних технологій.
З цією метою Уряду доручено:
розробити та затвердити у тримісячний строк: стратегію розвитку гідрометеорологічної діяльності в Україні на період до 2030 року; стратегію інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу; концепцію державної цільової екологічної програми моніторингу довкілля України; порядок проведення моніторингу радону в Україні та нотифікації про радіаційні ризики; положення про регіональні центри моніторингу довкілля;
внести у шестимісячний строк на розгляд ВРУ проєкт закону про державну систему моніторингу довкілля.
Незважаючи на те, що Президент України говорить про необхідність проведення системних реформ, затверджений ним перелік стратегічних документів є фрагментарним. Понад те, він як лідер партії, що складає більшість у Парламенті, не впливає на ухвалення важливих законодавчих актів, які перебувають на розгляді у ВРУ.
Відзначимо, що ВРУ ухвалила низку законодавчих актів, які не позиціонуються як екологічні, але вони матимуть позитивний вплив на екологічну реформу загалом. Наприклад, Закон України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних».
Нечіткість законотворчої діяльності провокує величезну кількість законодавчого спаму (подання однієї і тієї ж поправки десятками народних обранців), марнування часу на формальні відповіді замість реальної законодавчої роботи.
Не налагоджена співпраця з експертним середовищем і присутній яскраво виражений елемент лобізму «великих забруднювачів», які мають ресурси для залучення фахових юристів для роботи над проєктами актів у власних інтересах, що суперечать інтересам держави та суспільства.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Моніторинг виявив, що істотного прогресу у сфері захисту довкілля протягом 2020–2021 рр. не відбулося. Надані рекомендації стосовно пріоритетних дій на 2020–2021 рр. залишаються актуальними й надалі.
Пріоритетними кроками реформи на наступний рік мають стати:
Ухвалення ВРУ екологічних законопроєктів, що вже перебувають на розгляді у Парламенті. Розробка та ухвалення підзаконних нормативно-правових актів у відповідних сферах.
Розробка законопроєктів, яких ще немає (загальнодержавна програма підвищення екологічної свідомості населення, законопроєкти про моніторинг, юридичну відповідальність), та їх ухвалення Парламентом.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі