Громадянське суспільство Громадянське суспільство

моніторинг

Моніторинг прогресу реформи на основі аналізу виконання рекомендацій галузевого аналітичного брифу до URC 2021

Розділ 1. Моніторинг виконання рекомендацій щодо пріоритетів реформи на 2020 – травень 2021 року
1. Розробити та ухвалити нову державну Стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства 2021–2025 рр., створити Координаційну раду сприяння розвитку громадянського суспільства при Секретаріаті Кабінеті Міністрів України (далі – СКМУ) із залученням представників профільних міністерств, центральних органів виконавчої влади (далі – ЦОВВ) та організацій громадянського суспільства.



Частково виконано
У 2020 році за участі представників інститутів громадянського суспільства розроблено нову державну Стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства 2021–2026 роки, яка передбачає створення Координаційної ради сприяння розвитку громадянського суспільства при СКМУ із залученням представників профільних міністерств, ЦОВВ та організацій громадянського суспільства. Хоча нову Стратегію планували ухвалити у січні 2021 року, станом на червень 2021 року її схвалив лише Уряд (16 червня 2021 року), тобто вона потребує схвалення указом Президента України. Також не затверджено План щодо реалізації Національної стратегії на 2021–2022 рр.
2. Відхилити нормативно-правові акти, які обмежують свободу асоціацій (законопроєкти про обмеження ІГС отримувати іноземне фінансування № 3936, № 3564, № 3193-1, № 3326 законопроєкти, які обмежують свободу ІГС під час захисту інтересів своїх цільових груп, – законопроєкти про лобізм № 3059, № 3059-1, № 3059-2, № 3059-3, законопроєкти, які обмежують свободу зібрань (№ 3291), і законопроєкти, які обмежують право на працю (№ 3326 про очищення влади).
Частково виконано
Незважаючи на низку законопроєктів, зареєстрованих у Верховній Раді України (далі – ВРУ), які обмежують свободу асоціації та права людини, лише чотири законопроєкти про лобізм (№ 3059, № 3059-1, № 3059-2, № 3059-3) у 2021 році було визнано Комітетом ВРУ з питань правової політики такими, що суперечать Конституції України, та повернуто авторам на доопрацювання. Законопроєкт № 3059 відразу повернуто автором до ВРУ з незначними правками 29 березня 2021 року. Решту законопроєктів не відхилили.
3. Запровадити онлайн-реєстрацію всіх видів адміністративних послуг із реєстрації організацій громадянського суспільства та подання онлайн-заяви на отримання ознаки неприбутковості.
Частково виконано
У 2019 році запроваджено онлайн-реєстрацію громадських організацій зі статусом юридичної особи, а подати заяву на отримання ознаки неприбутковості онлайн та витягу з 2020 року можна через «Електронний кабінет платника податку ДПС». Решта послуг онлайн так і залишається недоступною. Міністерство юстиції України лише підготувало і винесло для консультації з громадськістю проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо унормування діяльності та державної реєстрації громадських організацій».
4. Збільшити обсяг нецільової неоподатковуваної благодійної допомоги особам, які опинилися у складних життєвих обставинах, до п’яти прожиткових мінімумів.
Не виконано
Незважаючи на те, що організації громадянського суспільства розробили законопроєкт про збільшення обсягу неоподатковуваної нецільової допомоги, його не було зареєстровано та ухвалено.
5. Встановити податкові стимули для бізнесу – надавачів благодійної допомоги, зменшити податковий тиск на осіб, які отримують благодійну допомогу.
Не виконано
Хоча податкові стимули для бізнесу передбачено в новій Національній стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021–2026 роки, організації громадянського суспільства розробили законопроєкт, що зменшує податковий тиск на осіб, які отримують благодійну допомогу, проте документи не було зареєстровано та ухвалено.
6. Скасувати ПДФО на оплату проїзду, проживання і харчування волонтерів та учасників заходів організацій громадянського суспільства.
Не виконано
Міністерство фінансів України заблокувало пропозиції ІГС до Національної стратегії зі сприяння розвитку громадянського суспільства щодо скасування податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) на оплату проїзду, проживання та харчування волонтерів та учасників заходів організацій громадянського суспільства, аргументуючи їх спробою уникнення оподаткування. Водночас скасування такого оподаткування лише зменшить фінансове навантаження на ІГС та сприятиме розвитку волонтерської діяльності.
Загрози
7. Ухвалити нову редакцію Закону України «Про гуманітарну допомогу», у якій передбачити спрощені процедури оформлення гуманітарної допомоги.
Не виконано
8. Забезпечити підготовку Національним банком України (далі – НБУ) роз’яснення для комерційних банків щодо порядку обслуговування платежів від ІГС за отримання послуг від нерезидентів та здійснення фінансових операцій відповідно до зовнішньоекономічних договорів з метою спрощення. Ввести зміни до постанови НБУ та скасувати визнання операцій ІГС як ризикових.
Не виконано
19 травня 2020 року НБУ у постанові «Про затвердження Положення про здійснення банками фінансового моніторингу» № 65 визнав операції неприбуткових організацій високоризиковими щодо фінансування тероризму та відмивання брудних грошей.
9. Запровадити прозорі конкурсні процедури для державної фінансової підтримки УТОГ і УТОС.
Не виконано
Незважаючи на зусилля громадянського суспільства із запровадження конкурсного фінансування ІГС з державного бюджету, Українське товариство глухих (далі – УТОГ) і Українське товариство глухих (далі – УТОС) продовжують отримувати фінансування з державного бюджету без конкурсу.
10. Запровадити електронний конкурс проєктів для всіх видів державної фінансової підтримки, яка виділяється українським організаціям громадянського суспільства.
Частково виконано
Попри роботу над порталом «Взаємодія» та підготовку необхідних змін до постанови «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка» № 1049, її в результаті не закінчено, а зміни не втілено.
11. Запровадити в усіх органах місцевого самоврядування програми конкурсної підтримки ініціатив організацій громадянського суспільства.
Частково виконано
Запровадження програм конкурсної підтримки ініціатив організацій громадянського суспільства органами місцевого самоврядування відбувається нерівномірно. 

У 2020 році Український незалежний центр політичних досліджень (далі – УНЦПД) повторно провів дослідження щодо фінансування громадських організацій ветеранів та осіб з обмеженими фізичними можливостями з місцевих бюджетів.

Загалом у 2020 році обласні та столична адміністрації передбачили в місцевих бюджетах близько 50 млн грн для громадських організацій ветеранів та осіб з обмеженими фізичними можливостями. З них – 40 млн грн для розподілу через конкурс проєктів і 10 млн грн – без конкурсу.

Як зазначають дослідники, порівняно з 2018 роком збільшилося фінансування в Києві та 15 областях. З 2019 року започатковано конкурси:
  • для громадських організацій осіб з обмеженими фізичними можливостями та ветеранів (Київська, Кіровоградська, Рівненська, Харківська, Луганська, Тернопільська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська області); 
  • для громадських об’єднань осіб з обмеженими фізичними можливостями (Дніпропетровська, Миколаївська області); 
  • для громадських об’єднань ветеранів (Чернівецька область).

Водночас низка областей досі не мають прозорої процедури надання коштів. Без конкурсу фінансування отримують громадські організації осіб з обмеженими фізичними можливостями та ветеранів у Волинській, Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Одеській, Полтавській, Херсонській, Чернігівській областях. У Чернівецькій області пряме фінансування мають організації УТОС, УТОГ та Товариство Червоного Хреста України. 

Станом на 2020 рік 15 областей і Київ запровадили конкурси для громадських об’єднань ветеранів і осіб з інвалідністю. Одна область має конкурс лише для об’єднань ветеранів (Чернівецька). Не мають конкурсних процедур ще вісім областей. 
12. Розпочати широкомасштабну закупівлю органами місцевого самоврядування соціальних послуг відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» від 23 січня 2021 року № 922-VIII або відповідно до постанови Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) «Про затвердження Порядку здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів» від 1 червня 2020 року № 450.
Частково виконано
Незважаючи на те, що місцеві органи можуть закуповувати послуги в ІГС через Prozorro або соціальне замовлення, лише поодинокі органи місцевої влади послуговуються цим інструментом. Причина полягає в тому, що вони не передбачають у бюджеті кошти на такі закупівлі, не розуміють процедуру соціального замовлення, не володіють повною інформацією про наявні потреби (неефективна система оцінювання потреб населення у соціальних послугах), не володіють інформацією про потенційних постачальників таких послуг або їх відсутність.
13. Запровадити механізми закупівлі певних видів соціальних послуг для громад коштом державного бюджету через спеціальну державну установу.
Не виконано
Незважаючи на те, що у 2020 році створено спеціальну програму закупівлі соціальних послуг та виділено на неї 100 тис. грн, але через COVID-19 її було «зрізано».
14. Передбачити можливість для організацій громадянського суспільства, які отримують підтримку завдяки державним коштам, мати адміністративні видатки та видатки на організаційний розвиток.
Не виконано
УНЦПД підготував зміни до постанови № 1049, які передбачають запровадження видатків на адміністративні витрати та витрати на організаційний розвиток, але ці зміни відхилило Міністерство фінансів України.
15. Передбачити на рівні законодавства обов’язок кожної громади ухвалити статут територіальної громади, у якому визначатимуться процедури громадської участі, наприклад громадські слухання, місцеві ініціативи, бюджет участі, консультації з громадськістю тощо.
Частково виконано
Незважаючи на те, що вимога про обов'язок територіальних громад ухвалити статут територіальної громади закладена в законопроєкті про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», його відправлено на доопрацювання. Станом на сьогодні органи влади не роблять жодних активних дій у цьому напрямку. УНЦПД зі свого боку готує законопроєкт, щоб розв’язати проблему.
16. Ухвалити проєкт Закону України «Про публічні консультації», який визначатиме чіткі процедури для всіх органів влади.
Частково виконано
Законопроєкт «Про публічні консультації» № 4254 розроблено та ухвалено у першому читанні 5 березня 2021 року. Він покращує доступ громадян до ухвалення рішень на національному та місцевому рівнях. На рівні Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування створена робоча група з метою доопрацювання законопроєкту, до її складу увійшли й експерти з громадського сектору. Представники УНЦПД також входять до неї та активно долучаються до роботи.
17. Запровадити електронне обрання членів громадських рад, які діють при органах виконавчої влади.
Частково виконано
Незважаючи на те, що в постанову КМУ № 996 внесено зміни, відповідно до яких відтепер обрання членів громадських рад може здійснюватися і за допомогою електронного голосування, запровадження обрання членів громадських рад, які діють при органах виконавчої влади, відбувається несистемно та повільно.
18. Внести зміни до статей 185-1 і 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скасувавши адміністративну відповідальність за порушення порядку мирних зібрань з огляду на фактичну відсутність такого порядку.
Не виконано
Зміни до статей 185-1 і 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення та адміністративну відповідальність за порушення порядку мирних зібрань не скасовані.
19. Створити постійну слідчу комісію для здійснення парламентського контролю за ефективністю розслідування злочинів, вчинених щодо правозахисників та громадських активістів у зв’язку з їхньою діяльністю, на базі Комітету ВРУ прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, включивши до її складу членів цього комітету, Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності, представників Уповноваженого ВРУ з прав людини, правоохоронних органів, правозахисників та громадських активістів.
Частково виконано
У грудні 2019 року створено Тимчасову слідчу комісію ВРУ (далі – ТСК) для здійснення парламентського контролю за розслідуванням нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів протягом 2017–2018 рр. 17 червня 2020 року ВРУ затвердила звіт ТСК, у якому наголошується на потребі продовжити здійснення контролю за досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні за фактом нападу на Катерину Гандзюк. 

ТСК виявила конкретні факти, які можуть свідчити про неналежне розслідування у справах Катерини Гандзюк і Сергія Стерненка, а тому наголошує на потребі продовжити свою роботу для подальшої перевірки відомостей про напади на громадських активістів. ТСК також акцентує на потребі суттєвої активізації зусиль правоохоронних органів з метою всебічного, повного та об’єктивного розслідування вищезгаданих кримінальних проваджень та якнайшвидшої передачі відповідних справ до судових органів в установленому порядку. ТСК запропонувала доручити Голові ВРУ невідкладно направити звіт до КМУ, Офісу Генерального прокурора, Служби безпеки України, Національної поліції, Міністерства внутрішніх справ України з метою перевірки викладеної в ньому інформації та, якщо є підстави, вжити зазначеними органами передбачених законом заходів реагування.
20. Уряду України – забезпечити безперешкодну діяльність громадських активістів, а також сприяти запобіганню та ефективному розслідуванню всіх випадків тиску.
Не виконано
Незважаючи на рішення ТСК, кількість нападів та інших видів переслідування громадських активістів на підконтрольній Уряду України території постійно зростає (101 у 2020 році порівняно з 87 у 2019 році, згідно з даними Центру прав людини ZMINA). Більшість з них належно не розслідували.

Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі

Розділ 2. Основні виклики в реалізації реформи станом на зараз (час проведення моніторингу)

Серед викликів, з якими стикаються ІГС сьогодні, насамперед слід зазначити напади на активістів, кількість яких щороку зростає, а прогрес у розслідуваннях – відсутній.


Ще один виклик – неготовність держави розширювати пільги, які можуть потенційно становити втрати бюджету.


Окрім того, в Україні завжди існує загроза, що реформи, які вже втілено, будуть неправильно імплементовані або згорнуті.


Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі

Розділ 3. Рекомендації щодо пріоритетів реформи на 2021–2022 рр. (наступний річний період, до URC 2022)

Ключові пріоритети для реформ на найближчий рік:

  1. Затвердження Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021–2026 роки та Плану дій щодо реалізації Національної стратегії на 2021–2023 рр. Національна стратегія та план дій є ключовими документами для громадянського суспільства, оскільки містять всі необхідні реформи для його розвитку в Україні.

  2. Ухвалення проєкту Закону України «Про публічні консультації» № 4554 у другому читанні, який визначає чіткі процедури для проведення консультацій усіма органами влади. Публічні консультації – приклад найкращої практики у розвинених демократичних країнах, яка дає змогу громадянам впливати на ухвалення рішень і сприяє розвитку прямої демократії.

  3. Запровадження відсоткового механізму для фінансування ІГС. Фінансова сталість ІГС є найслабшим виміром відповідно до Індексу сталості розвитку громадянського суспільства.


Також ми акцентуємо на актуальності таких рекомендацій:


  1. Створити Координаційну раду сприяння розвитку громадянського суспільства при СКМУ із залученням представників профільних міністерств, ЦОВВ та організацій громадянського суспільства.

  2. Відхилити нормативно-правові акти, які обмежують свободу асоціацій (законопроєкти про обмеження ІГС отримувати іноземне фінансування № 3936, № 3564, № 3193-1, № 3326 законопроєкти, які обмежують свободу ІГС при захисті інтересів своїх цільових груп, – законопроєкти про лобізм (№ 3059), законопроєкти, які обмежують свободу зібрань (№ 3291), та законопроєкти які обмежують право на працю (законопроєкт № 3326 про очищення влади).

  3. Запровадити онлайн-реєстрацію всіх видів адміністративних послуг, а також онлайн-реєстрацію організацій громадянського суспільства.

  4. Збільшити обсяг нецільової неоподатковуваної благодійної допомоги особам, які опинилися у складних життєвих обставинах.

  5. Установити податкові стимули для бізнесу – надавачів благодійної допомоги, а також зменшити податковий тиск на осіб, які отримують благодійну допомогу.

  6. Скасувати ПДФО на оплату проїзду, проживання та харчування волонтерів та учасників заходів організацій громадянського суспільства.

  7. Ухвалити нову редакцію Закону України «Про гуманітарну допомогу», у якій буде передбачено спрощення процедури оформлення гуманітарної допомоги та спрощення процедури ввезення гуманітарної допомоги на територію України.

  8. Покращити гуманітарний доступ недержавних організацій-провайдерів гуманітарної допомоги до постраждалого внаслідок конфлікту населення і окремих територій шляхом внесення змін до антитерористичного законодавства.

  9. Забезпечити підготовку НБУ роз’яснення для комерційних банків щодо порядку обслуговування платежів від ІГС за отримання послуг від нерезидентів та здійснення фінансових операцій відповідно до зовнішньоекономічних договорів з метою їх спрощення. Ввести зміни до постанови НБУ та скасувати визнання операцій ІГС як ризикових.

  10. Запровадити прозорі конкурсні процедури для державної фінансової підтримки УТОГ і УТОС.

  11. Запровадити електронний конкурс проєктів для всіх видів державної фінансової підтримки, яка виділяється українським організаціям громадянського суспільства.

  12. Запровадити в усіх органах місцевого самоврядування програми конкурсної підтримки ініціатив організацій громадянського суспільства.

  13. Розпочати широкомасштабну закупівлю органами місцевого самоврядування соціальних послуг відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» від 23 січня 2021 року № 922-VIII або відповідно до постанови КМУ «Про затвердження Порядку здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів» від 1 червня 2020 року № 450.

  14. Запровадити механізми закупівлі певних видів соціальних послуг для громад коштом державного бюджету через спеціальну державну установу.

  15. Передбачити можливість для організацій громадянського суспільства, які отримують підтримку завдяки державним коштам, мати адміністративні видатки та видатки на організаційний розвиток.

  16. Передбачити на рівні законодавства України обов’язок кожної громади ухвалити статут територіальної громади, у якому визначити процедури громадської участі, наприклад громадські слухання, місцеві ініціативи, бюджет участі, консультації з громадськістю тощо.

  17. Запровадити єдиний механізм для обрання членів громадських рад, які діють при органах виконавчої влади.

  18. Внести зміни до статей 185-1 і 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скасувавши адміністративну відповідальність за порушення порядку мирних зібрань з огляду на фактичну відсутність такого порядку.

  19. Створити постійну слідчу комісію для здійснення парламентського контролю за ефективністю розслідування злочинів, вчинених щодо правозахисників та громадських активістів, на базі Комітету ВРУ прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, включивши до її складу членів цього комітету, Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності, представників Уповноваженого ВРУ з прав людини, правоохоронних органів, правозахисників та громадських активістів.

  20. Уряду України – забезпечити безперешкодну діяльність громадських активістів, а також сприяти запобіганню та ефективному розслідуванню всіх випадків тиску.

Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі

Громадянське суспільство

Громадянське суспільство

Бриф "Розвиток громадянського суспільства"

Методологія моніторингу

Дата проведення моніторингу:

29.06.2021

Стан виконання рекомендацій:

Всього рекомендацій: 20
Виконано - 0 (0%)
Частково виконано - 10 (50%)
Не виконано - 10 (50%)
Загрози - 1 (5%)
Автори:
Марія Гелетій
заступник виконавчого директора,
ІСАР "Єднання"
Олег Лапін
Український незалежний центр політичних досліджень
Юлія Панура
Український незалежний центр політичних досліджень
Максим Лукінюк
Український незалежний центр політичних досліджень
Рецензенти:
Тетяна Печончик
голова правління,
Центр прав людини ZMINA