Розділ 1. Моніторинг виконання рекомендацій щодо пріоритетів реформи на 2020 – травень 2021 року
Відмова від виборності старост разом з партизацією рад територіальних громад призвела до скорочення кількості старост та їх призначення на основі партійних квот, а не волі жителів населених пунктів, які ввійшли до складу нових великих громад. По суті тисячі населених пунктів тепер позбавлені представництва в раді територіальної громади і не мають обраного старости.
Частина створених громад у сільських територіях надмірно великі – понад 1,5–2 тис. км2, що ускладнює управління. Це позбавляє мешканців великих територій представництва в місцевій раді та не веде до згуртованості громад.
Позбавлення районних рад будь-яких повноважень і бюджетних ресурсів ускладнило отримання низки послуг у сільських територіях – громадський транспорт, органи соціальної опіки, спортивні школи, заклади охорони здоров’я вторинного рівня. Водночас на законодавчому рівні не закріплено обов’язковість виділення міжбюджетних трансфертів між громадами для утримання таких закладів.
Значна кількість нових районів створена не відповідно до методології, а ґрунтуючись на політичних мотивах, що згодом ускладнить координацію діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади з боку РДА та знизить їхню інституційну спроможність.
Скорочення коштів у Державному фонді регіонального розвитку попри зростання розмірів субвенції на соціально-економічний розвиток (депутатської) веде до дискредитації самої ідеї планування регіонального розвитку та прозорого фінансування проєктів.
Поява різних ініціатив, які позапланово змінюють розподіл бюджетних коштів, а також не передбачені планувальними документами.
Відсутність підзаконних актів щодо змісту планів територій громад ускладнює створення єдиної інтегрованої системи планувальної документації й унеможливлює контроль за якістю таких документів.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Завершити формування законодавства у сфері адміністративно-територіального устрою.
Розв’язати проблему представництва в органах місцевого самоврядування територіальних громад жителів периферійних сільських населених пунктів через запровадження виборності старост, статус яких може бути різним залежно від розміру населеного пункту.
Завершити формування законодавства для планування, реалізації, фінансування та моніторингу регіонального розвитку.
Розв’язати питання реалізації повноважень, які не виконуються територіальними громадами через об’єктивні причини, районними радами відповідно до принципу субсидіарності.
Переглянути виборчу систему для виборів обласних, районних, сільських, селищних, міських рад, щоб забезпечити справедливе представництво територіальних громад, жителів периферійних територій у відповідних радах.
Законодавчо сформувати систему адміністративного нагляду за законною діяльністю органів місцевого самоврядування.
Ухвалити закон про особливості здійснення самоврядування, виконавчої влади та адмінтерустрою у Києві.
Унормувати порядок визначення вартості виконання делегованих повноважень та, відповідно, розрахунку ресурсів на їх виконання.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі