4 лютого 2020 року ВРУ попередньо схвалила законопроєкт № 1017 про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу ВРУ та закріплення пропорційної виборчої системи) без розгляду юридичної позиції КСУ. У своєму висновку від 16 грудня 2019 року № 8-в/2019 КСУ звернув увагу на те, що:
пропоноване законопроєктом № 1017 положення про зменшення конституційного складу ВРУ до трьохсот народних депутатів України має розглядатися у взаємозв’язку з тими положеннями Основного Закону України, які визначають певну (конкретну) кількість народних депутатів України (а під час внесення таких змін має дотримуватися відповідна домірність та збережена системність усіх положень Конституції України);
застосування на практиці пропонованого законопроєктом № 1017 пункту 17 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України може призвести до розриву в часі між моментом (днем) припинення повноважень парламенту і моментом (днем) набуття їх новообраним парламентом, а отже, до порушення конституційного принципу безперервності функціонування законодавчої влади.
Оскільки ВРУ не розглядала законопроєкт № 1017 на наступній черговій сесії (тобто до лютого 2021 року), він вважається відхиленим.
Також 4 лютого 2020 року ВРУ розглянула законопроєкт № 1014 про внесення змін до статті 106 Конституції України щодо закріплення повноважень Президента України утворювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро України (далі – НАБУ), призначати на посади та звільняти з посад директора НАБУ і директора Державного бюро розслідувань (далі – ДБР). КСУ надав негативний висновок на цей законопроєкт, однак його попередньо не було схвалено через нестачу голосів.
Станом на 4 лютого 2020 року і донині ВРУ не розглянула жодного законопроєкту про внесення змін до Конституції України.
22 лютого 2021 року 237 народних депутатів України зареєстрували в Парламенті законопроєкт № 5133 про внесення змін до статей 85 та 106 Конституції України, що визначають порядок призначення на посади та звільнення з посад директора НАБУ і директора ДБР. Наразі він очікує висновку КСУ.
Після загострення політичного конфлікту між Президентом України та КСУ в жовтні 2020 року Парламент ініціював низку законопроєктів про вдосконалення конституційного провадження та імплементацію конституційної вимоги щодо призначення суддів КСУ, однак жоден з них не передбачає внесення змін до Конституції України. Так, 21 грудня 2020 року в Парламенті зареєстровано законопроєкт № 4533 «Про конституційну процедуру», ухвалений у першому читанні 15 квітня 2021 року. Він рекомендований Комітетом ВРУ з питань правової політики до ухвалення в другому читанні та в цілому, але його назву рекомендовано змінити на «Про процедуру розгляду справ і виконання рішень Конституційного Суду України».
Також ВРУ ухвалила Закон України «Про всеукраїнський референдум» 26 січня 2021 року № 1135-IX, який усуває процедурні перешкоди щодо внесення змін до розділів І, ІІІ, ХІІІ Конституції України.
Жодного законопроєкту про комплексне конституційне реформування системи публічної влади або завершення реформи децентралізації наразі в Парламенті не зареєстровано.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Проведений моніторинг виявив, що істотного прогресу у сфері конституційної реформи протягом 2020–2021 рр. не відбулося. Надані рекомендації стосовно пріоритетних дій на 2020–2021 рр. залишаються актуальними.
Пріоритетні кроки конституційної реформи на наступний рік:
- реформа децентралізації, посилення місцевого самоврядування;
- комплексна конституційна реформа владного «трикутника» (Парламент – Президент – Уряд).
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі