Розділ 1. Моніторинг виконання рекомендацій щодо пріоритетів реформи на 2020 – травень 2021 року
Суспільне мовлення
У найближчий період головним викликом для реформи будуть спроби замінити новообрані органи управління компанії – Наглядову раду та Правління – внаслідок загального невдоволення владних еліт незалежною редакційною політикою мовника. Будь-які законодавчі ініціативи щодо роботи Суспільного мовлення та інші рішення органів влади в цей період мають ретельно аналізуватися на предмет ризиків для його редакційної та кадрової незалежності та за потреби отримувати реакцію з боку громадянського суспільства та міжнародної спільноти.
Не менш важливим викликом для реформи є можливість повторення практики суттєвого недофінансування мовника, як це було у 2017–2020 рр., це призведе до неможливості розширення аудиторії мовника. Також потребують розв'язання законодавчі обмеження, що унеможливлюють спільне виробництво аудіовізуального контенту, фінансування довгострокових проєктів виробництва та оптимізацію власних основних засобів, – це робить мовника неконкурентоздатним у сучасних ринкових умовах.
Окрім того, викликом залишається відсутність широкої підтримки з боку населення: попри те, що Суспільний мовник упевнено збільшує аудиторію як на радіо, так і на цифрових платформах, український споживач розбещений надмірною кількістю національних телеканалів, які подають різноманітний контент на різний політичний і побутовий смак, і суспільний мовник з його хронічним недофінансуванням програє за ефектністю «картинки».
Запровадження нового регулювання ринку аудіовізуальних сервісів відповідно до стандартів Європейського Союзу
Без ухвалення Закону України «Про медіа» Україна затягує виконання своїх зобов'язань у межах Угоди про асоціацію з Європейським Союзом щодо імплементації Директиви 2010/13/ЄС «Про аудіовізуальні медіапослуги». Для ухвалення закону потрібні політична воля та наявність згоди основних стейкхолдерів – учасників медіаринку.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Моніторинг виявив, що прогрес у ключових питаннях медійних реформ протягом 2020–2021 рр. був незначним (помітка «Частково виконано» здебільшого означає лише наявність законопроєктів або напрацювань, які певною мірою охоплюють відповідні рекомендації, а «виконані» завдання стали можливими переважно завдяки зусиллям громадянського суспільства). Надані рекомендації стосовно пріоритетних дій на 2020–2021 рр. залишаються актуальними й надалі.
Пріоритетними кроками у медійних реформах на найближчий час мають стати:
Збереження інституційної незалежності Суспільного мовлення: невтручання органів влади в роботу органів управління та редакційну політику компанії. Зокрема, громадянському суспільству та міжнародній спільноті необхідно стежити за спробами внесення законодавчих змін чи іншими діями влади, які можуть призвести до дострокової зміни щойно обраного на прозорому конкурсі керівництва мовника.
Забезпечення повного фінансування Суспільного мовлення на 2022 рік та запровадження надійної моделі фінансування відповідно до рекомендацій Ради Європи – через новий спецфонд держбюджету, що наповнюватиметься коштом радіочастотної ренти.
Зняття законодавчих обмежень для ефективної роботи Суспільного мовлення в умовах сучасного медіаринку, а саме щодо спільного виробництва аудіовізуального контенту та управління майном.
Імплементація Директиви 2010/13/ЄС «Про аудіовізуальні медіапослуги», що дасть змогу врегулювати питання діяльності нелінійних аудіовізуальних медіа, посилить повноваження регулятора, запровадить співрегулювання у галузі, врегулює роботу мовлення громад і посилить захист прав медіаспоживачів.
Правове врегулювання нових форматів медіа, зокрема з огляду на майбутнє регулювання Європейського Союзу цифрових сервісів у контексті діяльності таких гравців, як телеграм-канали, що відносять себе до категорії «Новини та ЗМІ», для підвищення рівня прозорості онлайн-медіа.
Посилення фінансової прозорості медіа: удосконалення правових вимог і механізмів відстеження фінансової прозорості, запровадження обмежувальних заходів для ЗМІ з непрозорим фінансуванням та/або російським капіталом.
Дотримання балансу між захистом основоположних свобод та інтересами держави й суспільства при розробленні державних ініціатив і політик щодо протидії дезінформації та запровадженні будь-яких обмежень.
Співпраця з глобальними компаніями (Facebook, Google, TikTok тощо) для пошуку рішень з протидії дезінформації та розвитку медіаграмотності, що базуватимуться на демократичних цінностях.
Популяризація медіаграмотності, зокрема через систему освіти, виробництво доступного контенту з тематики медіаграмотності (або такого, що інтегрує цю тематику) для різних аудиторій із залученням громадських організацій та медіа.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі