Основний виклик – забезпечення пріоритетності питань виборчої реформи в позавиборчий період, без очікування наступних виборів, напрацювання в межах активної співпраці державних органів, громадськості та міжнародних партнерів пропозицій щодо вдосконалення виборчого законодавства та їх реалізація.
17 лютого 2021 року Комітет ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування створив робочу групу з напрацювання комплексних змін до виборчого законодавства з метою уніфікації механізмів правового регулювання виборчого процесу. Результатом роботи має стати законопроєкт про внесення змін як до Виборчого кодексу України, так і інших нормативно-правових актів, що усуне наявні колізії та врегулює низку проблемних питань.
Важливо убезпечити процес внесення змін до Виборчого кодексу України від надмірного політичного впливу й спроб створити зручні виборчі правила під конкретну політичну силу. Викликом, як і раніше, є створення якісного Виборчого кодексу України, який би спирався на висновки експертів у сфері виборчого права та реальну практику, а не інтереси тієї чи іншої політичної сили. Запобіжником має стати ухвалення змін до нього завчасно, а не безпосередньо перед стартом нових виборчих кампаній.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Більшою мірою рекомендації на наступний період залишаються незмінними. Основною рекомендацією є завершення виборчої реформи та вдосконалення виборчого законодавства вже найближчим часом, без відкладання питання до наступних виборів, а саме:
Удосконалення виборчої системи на загальнодержавних і місцевих виборах шляхом відмови від імперативного мандата на місцевих і дев’яти імперативних мандатів на парламентських виборах.
Збільшення впливу виборців на визначення черговості кандидатів при встановленні результатів виборів. Зменшення розміру виборчої квоти з 25 % до 5 %.
Забезпечення права громадян балотуватися шляхом самовисування незалежно від виборчої системи, яка використовується на тих чи інших виборах.
Врегулювання агітації в мережі Інтернет і соціальних мережах та запровадження дієвих механізмів відповідальності за порушення правил агітації, включаючи дочасну та приховану агітацію.
Удосконалення правил фінансування виборів, що включає, зокрема, необхідність уніфікації правил фінансування як загальнодержавних, так і місцевих виборів, запровадження дієвих механізмів контролю за виборчими фондами, забезпечення доступу до фінансової звітності, встановлення чіткого розподілу повноважень контролюючих органів. Так, місцеві вибори 2020 року показали, що надання територіальним виборчим комісіям повноважень з аналізу фінансових звітів кандидатів є абсолютно неефективним.
Забезпечення доступності та інклюзії виборчого процесу: йдеться як про виготовлення бюлетенів, всіх агітаційних та інформаційних матеріалів, так і виборчі дільниці і виборчі процеси для осіб з інвалідністю.
Впровадження електронних сервісів, спрощення та автоматизація процедур як для виборців, так і кандидатів та органів адміністрування виборчого процесу.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі