Незважаючи на те, що Президент України Володимир Зеленський систематично стверджує про необхідність проведення дієвої судової реформи, офіційну стратегію її проведення він затвердив лише на третьому році президентства. Це дуже розмитий, іноді еклектичний документ, який не фіксує чітких досяжних результатів, індикаторів і строків виконання, а швидше окреслює напрямки можливих змін, які можуть реалізуватися як в інтересах суспільства, так і ігноруючи їх.
Питання судової реформи неодноразово порушували міжнародні партнери, які навіть надавали рекомендації щодо конкретних напрямків її проведення та розглядають судову реформу як ключовий чинник для переходу України на новий рівень євроінтеграції. Окрім того, конкретні заходи в її межах, як-то реформи ВРП і ВККС, є частиною зобов'язань України перед Міжнародним валютним фондом та Європейським Союзом.
Відсутність чіткого плану судової реформи зумовила фрагментарні, нескоординовані, суперечливі та поки що нерезультативні законодавчі кроки. Розгляд важливих законодавчих ініціатив у ВРУ під впливом контрольованих олігархами народних депутатів залишається малоефективним. Складається враження, що лише спонукання міжнародних партнерів і суспільний запит змушує владу демонструвати (імітувати?) зусилля проводити судову реформу.
Також помилковою є ставка на проведення реформи суб'єктами із судової системи, які найменше зацікавлені в такій реформі та вже на практиці довели це.
Важливо звернути увагу на низку резонансних рішень Конституційного Суду України (далі – КСУ), ухвалених у 2020 році, які істотно підірвали підзвітність суддів. Так, у червні неконституційною була визнана кримінальна відповідальність суддів за постановлення завідомо неправосудного рішення, а в жовтні – караність недостовірного декларування публічних службовців і низка ключових контрольних повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції. Свої рішення суд мотивував в основному тим, що ці інститути посягають на суддівську незалежність. Таке розширене тлумачення суддівської незалежності КСУ в довготривалій перспективі може призвести до зміцнення суддівської безкарності й кругової поруки і в результаті – корупції в суддівському середовищі, а також закладає ризики визнання неконституційними законодавчих змін про очищення судової системи.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Проведений моніторинг виявив, що істотного прогресу у сфері судової реформи протягом 2020–2021 рр. не відбулося (помітка «Частково виконано» здебільшого означає лише наявність законопроєктів, які певною мірою охоплюють відповідні рекомендації). Надані рекомендації стосовно пріоритетних дій на 2020–2021 рр. залишаються актуальними й надалі.
Пріоритетними кроками судової реформи на найближчий час мають стати:
Реформа органів суддівського врядування – ВККС і ВРП, насамперед у частині процедур добору та перевірки їхніх членів з вирішальною роллю міжнародних експертів задля забезпечення доброчесності таких членів; без утвердження незалежності та доброчесності цих органів будь-яка судова реформа заздалегідь приречена на провал.
Реорганізація судових органів задля розв'язання проблеми ОАСК – створення одного окружного адміністративного суду для Києва та Київської області та Вищого адміністративного суду – для розгляду у першій інстанції спорів з державними органами центрального рівня.
Затвердження і впровадження нової Антикорупційної стратегії, яка містить актуальні заходи для утвердження доброчесності та боротьби з корупцією у судовій сфері.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі