Часткові зміни до Закону України «Про дошкільну освіту» внесено законами № 463-IX, № 474-IX та № 978-IX. У першому читанні ухвалено законопроєкт щодо забезпечення територіальної доступності дошкільної освіти. На початку 2020 року Міністерство освіти і науки України (далі – МОН) подало на розгляд Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) проєкт нового закону. Але на сьогодні комплексного нового закону немає, і проєктів такого закону у Верховній Раді України (далі – ВРУ) не зареєстровано.
У жовтні 2020 року народні депутати зареєстрували у ВРУ два законопроєкти «Про професійну освіту» № 4207 та № 4207-1. На сьогодні Комітет ВРУ з питань освіти, науки та інновацій створив робочу групу, яка готує узгоджений варіант законопроєкту.
Проєкти нового Закону України «Про позашкільну освіту» у 2020–2021 рр. МОН не виносило на обговорення. У ВРУ зареєстрованих законопроєктів немає.
У вересні 2020 року МОН оприлюднило для громадського обговорення проєкт Закону України «Про освіту дорослих». На сьогодні він доопрацьовується за результатами громадського обговорення.
У 2020 році у ВРУ зареєстровано два законопроєкти «Про Національну систему кваліфікацій», але профільний комітет не розглядав їх, окрім того, є пропозиції не ухвалювати окремий закон з цього питання.
У 2020–2021 рр. до Закону України «Про вищу освіту» зміни вносили дев’ятьма законами. Найбільш суттєвими з погляду розв'язання системних проблем були зміни в частині порядку присудження ступеня доктора філософії, спрямовані на наближення до європейської моделі їх підготовки, стосовно виборів керівника закладу вищої освіти, які усували колізії попередньої редакції, про можливість запровадження зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на рівнях вищої освіти.
Серед інших ухвалених нормативно-правових документів, спрямованих на імплементацію реформи освіти, найбільш важливими є постанови КМУ про внесення змін до Національної рамки кваліфікацій, про документи про вищу освіту, про Державний стандарт базової середньої освіти, про атестацію здобувачів у формі Єдиного державного кваліфікаційного іспиту.
Станом на цей час основними викликами реформи у сфері освіти і науки є:
Неготовність значної частини політиків та урядовців підтримати розвиток інституційної спроможності держави у сфері освіти та забезпечити наступність і послідовність кроків у здійсненні реформ. У багатьох народних депутатів, урядовців, інших ключових стейкхолдерів немає розуміння того, що реформування освіти потрібно не лише для освіти та її здобувачів, а й для прискорення соціально-економічного розвитку держави, посилення її конкурентоспроможності у світі, забезпечення національної безпеки. Відповідно, фінансування освіти є не витратами на утримання закладів, а інвестиціями у розвиток та безпеку держави.
Відсутність в органів виконавчої влади системного бачення розвитку освіти і науки в Україні. Їхня основна увага зосереджена на розв'язанні оперативних проблем. При цьому кількість і масштаби таких проблем поступово зростають та істотно перевищують спроможність органів виконавчої влади долати їх. Це підвищує актуальність законодавчих змін, спрямованих на децентралізацію управління і, зокрема, підвищення інституційної автономії закладів освіти всіх рівнів.
Розмивання системи ухвалення рішень щодо реформування та розвитку освіти і науки. Через обмежену спроможність МОН такі рішення все частіше беруть на себе інші центральні органи виконавчої влади, зокрема Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство економіки України тощо. Інколи це дає змогу швидше та ефективніше ухвалювати оперативні рішення з конкретних проблем, але водночас посилює системні проблеми державного управління освітою і наукою.
Спроби шукати «прості» рішення для складних проблем, які не спираються на серйозні дослідження та всебічну статистику, їх підтримка окремими високопосадовцями і відповідні пропозиції до законодавства. Вони зазвичай не мають належного обґрунтування ані з погляду реалістичності, ані можливих наслідків і потрібних ресурсів, ані відповідності рамковим документам та/або найкращим практикам країн Європейського Союзу.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Моніторинг виявив, що протягом 2020–2021 рр. ухвалено окремі необхідні законодавчі рішення з реформування освіти, але істотного просування реформи не відбулося. Частково це пояснюється пандемією коронавірусної інфекції, яка ускладнила процедури підготовки й ухвалення рішень, а також перемкнула увагу органів, що ухвалюють рішення, на розв'язання непередбачених оперативних проблем. Надані рекомендації стосовно пріоритетних дій на 2020–2021 рр. залишаються актуальними й надалі.
Пріоритетними кроками реформи освіти на наступний рік мають стати:
децентралізація управління у сфері освіти і науки, посилення інституційної автономії закладів освіти всіх рівнів, зосередження повноважень центральних органів виконавчої влади на розв'язанні стратегічних завдань розвитку освіти і науки;
створення ефективних систем внутрішнього й зовнішнього забезпечення якості освіти, що базуються на принципах Європейського освітнього простору, зокрема Стандартах і рекомендаціях щодо забезпечення якості у Європейському просторі вищої освіти;
ухвалення Законів України «Про професійну освіту», «Про освіту дорослих», «Про національну систему кваліфікацій», які мають усунути наявні прогалини й суперечності в чинному законодавстві і сприяти зростанню впливу освіти й людського потенціалу на сталий соціально-економічний розвиток України;
законодавче забезпечення цифрової трансформації освіти, зокрема застосування цифрового освітнього контенту, впровадження цифрових технологій управління на всіх рівнях освіти, обліку роботи педагогічних та науково-педагогічних працівників, застосування відкритих даних і технологій штучного інтелекту в оцінюванні результатів навчання, освітньої та наукової діяльності учасників освітнього процесу та закладів освіти;
збільшення обсягу й підвищення ефективності та прозорості використання бюджетних видатків на освіту та науку, у тому числі через удосконалення відповідного законодавства, законодавче стимулювання залучення позабюджетного фінансування освіти і науки;
затвердження стратегії розвитку вищої освіти, яка б визначала ключові цілі та задавала ключові напрями реформування відповідно до бачення загальних цілей і напрямів розвитку суспільства і держави, технологічного розвитку, розвитку вищої освіти у глобальному вимірі; передбачала диференціацію типів закладів вищої освіти і законодавства, яке їх регулює, перегляд організаційно-правового статусу закладів вищої освіти, який би забезпечував їх право бути власниками майна та коштів і самостійно розпоряджатися ними, подальшу інтеграцію до Європейського простору вищої освіти;
формування узгодженого бачення профільної середньої освіти на перспективу до 2031 року як перехідного етапу між базовою загальноосвітньою підготовою і спеціалізованим подальшим навчанням і трудовою діяльністю, яке б враховувало цілі та особливості її здобуття у системах повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, фіксування цього бачення в освітньому законодавстві і стратегічних документах.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі