Реформа політики національної пам’яті, яка, зокрема, включає побудову меморіальних інституцій та архівних установ, знову опиняється поза увагою держави. Скорочення фінансування намагаються пояснювати викликами пандемії, тоді як політичну й публічну підтримку отримують, наприклад, недержавні проєкти, сумнівні з погляду етичності методів роботи з питаннями колективної травми, а також джерел фінансування.
На реконструкцію ГДА УІНП уже два роки не виділяються бюджетні кошти. Будівництво Меморіалу Героїв Небесної заблоковано через арешт ділянки і через те, що досі не винесено вироків у справах щодо тих, хто розстрілював учасників Революції Гідності. Музей Революції Гідності лише у 2021 році отримав змогу почати оформлювати робочу документацію.
Державна концепція проєкту Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» не втілюється взагалі.
Замість розробки дієвого механізму отримання компенсацій для реабілітованих осіб з’являються декларативні й недієздатні постанови (символічно, що це відбулося напередодні Дня пам’яті жертв політичних репресій). Створення Національного пантеону героїв залишилося на рівні кількох постанов. Україна як держава вкотре намагається дистанціюватися від відповідальності за пам’ять про минуле.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Оскільки не виконано жодної з попередніх рекомендацій, то пріоритети реформи на 2021–2022 рр. залишаються такими ж. У деяких випадках до невиконання рекомендацій додалися загрози, на які слід зважати.
Рекомендуємо:
Завершити реконструкцію приміщення Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті та почати процес передачі архівів комуністичних спецслужб 1917–1991 років.
Розпочати втілення державної Концепції комплексного розвитку (меморіалізації) Бабиного Яру з розширенням меж національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр».
Розблокувати будівництво Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності. Фіналізувати слідчі експерименти, зняти арешт із земельної ділянки.
Завершити будівництво другої черги Національного музею «Меморіал жертв Голодомору».
Розробити концепцію та створити Музей монументальної пропаганди СРСР.
Створити дієвий механізм виплати компенсацій для жертв політичних репресій 1917–1991 рр. Узгодити «соціальну частину» закону про реабілітацію жертв політичних репресій і пропонований механізм компенсацій з чинним законодавством.
Розробити концепцію та провести консультації з громадськістю щодо створення Національного пантеону героїв.
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі
Коментарі мають можливість залишати авторизовані користувачі